Balık Tarifleri

Tavada Sarıkanat Balık Kızartma

Tavada Sarıkanat Balık Kızartma

Sarıkanat Balığı Nasıl Pişirilir

Sarıkanat balığı özellikle temmuz, ağustos ve kasım, aralık aylarında yakalanan bir balık türüdür. Lüferden biraz daha küçük olan bu balık, çinekop olarak da bilinmektedir. Balığın pişirilmesinden önce güzelce temizlenmesi, özellikle kılçıklarının alınması önemlidir. Bu işlem, balıkçılar tarafından yapılabilir.
Fakat temizlemeyi evde yapılacaksa, dikkatli olunmalıdır. Balığın temizlenmesinde öncelikle karın kısmının kesilerek, tüm organlarının çıkarılması gereklidir.

Pulsuz bir balık olan sarıkanat, bazı sert kılçıklara sahiptir. Pişirmeden önce bu kılçıkların orta boylu bir bıçak ile temizlenmesi önerilir.

Sarıkanat balığının pişme öncesinde marine edilmesi önemli bir detaydır. Bu sayede daha lezzetli ve yumuşak bir hal alır. Bu balığın zeytinyağı, tuz, karabiber ve kekik içerisinde 2 saat kadar bekletilmesi tavsiye edilmektedir. Sarıkanat balığı fırında, tavada ya da ızgara da pişirilebilir.

Tavada Sarıkanat Balık Kızartma
Tavada Sarıkanat Balık Kızartma

Tavada Sarıkanat Balığı Nasıl Pişirilir

Sarıkanat balığı, temizleme işleminden geçirildikten sonra pişirmeye hazır hale gelecektir. Balığı tavada pişirmek için, isteğe göre biraz una veya mısır ununa bulamak mümkündür. Ancak daha sağlıklı bir pişirme açısından un kullanmamak önerilir.

Tavada sarıkanat pişirirken kullanılan yağın kalitesine dikkat edilmelidir. İyi kaliteli bir ayçiçek veya zeytinyağı kullanılabilir. Pişirmeye başlarken yağ tavaya alınır. Yağın iyice ısınması, balığın parçalanmadan pişmesine yardımcı olacaktır. İyice ısınmış tavaya alınan balıklar, önlü ve arkalı olmak üzere kızartılır. Ve yağın fazlasının alınması için kağıt peçete serili bir servis tabağına çıkarılır.

Tavada Sarıkanat Balık Kızartma
Tavada Sarıkanat Balık Kızartma

Balığın lezzetinin artması için, tavadan aldıktan sonra sıcak haldeki balıklara bir miktar tereyağı sürmek mümkündür. Böylelikle mükemmel lezzeti yakalayabilirsiniz.

Izgarada Sarıkanat Balığı Nasıl Pişirilir

Izgarada sarıkanat pişirmek için ise, yine ızgaranın iyi ısınması gerekir. Hazırlanan balıklar, ızgaraya alınarak, önlü arkalı pişirilmelidir. Bu pişirme usulünde isteğe göre ızgarada patates, domates, biber gibi sebzeler de pişirilebilir. Balıklar piştikten sonra sebzeler ve salata eşliğinde sıcakken servis edilir.

Afiyet olsun.

Sarıkanat Kaç Kalori

100 gramlık bir porsiyon sarıkanat 124 kcal kaloridir.

Tavada Sarıkanat Balık Kızartma
Tavada Sarıkanat Balık Kızartma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir