Kırmızı Et Yemekleri

Mangalda Kuzu Şiş Nasıl Yapılır

Mangalda Kuzu Şiş Nasıl Yapılır

Lokum gibi bir kuzu şiş yemek için kuşbaşı doğranmış kuzu etlerinizi terbiye etmeniz gerekir. Etleriniz marine edildikten sonra çöp şişlere dizilmesi gerekir

Kuzu şiş Nasıl Terbiye Edilir

Kuzu Şiş Marine Malzemeleri

750 gram kuzu eti için

  • 1 su bardağı süt
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 soğanın suyu
  • 1’er çay kaşığı tuz, karabiber ve pul biber

Mangalda Kuzu Şiş Nasıl Yapılır

Mangalda Kuzu Şiş Nasıl Yapılır
Mangalda Kuzu Şiş Nasıl Yapılır

Kuzu eti tahta veya uygun bir nokta üzerine alınarak orta büyüklükte küp şeklinde doğranır.

Hazırlanan et derin bir kaba alınarak üzerine süt, sıvı yağ, soğan suyu, tuz, karabiber ve pul biber atılarak karıştırılır.

Sosa bulanan kuzu etleri kapta en az 2 saat üzeri streç film ile kapatılarak buzdolabında bekletilmelidir. Marine sosunda süt olduğu için etleri uzun süre bekletmeye gerek yoktur. Çünkü süt, asitli yapısıyla kuzu etindeki sinirleri kısa sürede parçalar ve birkaç saatte etin lezzetlenmesini sağlar.

Kuzu şiş hazırlandıktan sonra en önemli konu, pişirilmesidir. Ağızlara layık kuzu şiş, öncelikle kömürlü mangalda pişirilir. Mangal ateşinin harı geçtikten sonra, şişler dizilir ve hep aynı yönde çevrilerek pişirilir.

Kömürlü mangal yoksa evde bulunan herhangi bir ızgara aletiyle kuzu şiş pişirilir.

Evde ızgara aleti de yoksa; mutlaka bir teflon tava vardır. Kuzu şişi hazırlarken, evde kuzu şişi nerde pişireceğinizi hesap etmeniz gerekir.

Tavada pişirecekseniz, kuzu etini çöp şişlere geçirmelisiniz ve tavanın boyutuna göre çöp şişleri kesmelisiniz. Tavayı ısıttıktan sonra, tabanını hafif yağlamalı ve çöp şişleri dizmelisiniz. Ocağın ateşini ise, baştan sona orta ateşe ayarlamalı ve şişleri çevirerek pişirmelisiniz. Pişirdiğiniz şişleri dürüm yapabileceğiniz gibi, tabağa koyup sebzelerle kebap görüntüsü verebilirsiniz.

Afiyet Olsun.

Mangalda Kuzu Şiş Püf Noktaları

  • Marine sosuna limon damlatmak, kuzu etinin kokusunu bastırır.
  • Kuzu etinin kokusunu alması için marine sosuna çay kaşığının ucuyla toz tarçın da atılabilir.
  • Kekik, kuru nane gibi otlar yoğun mangal ateşinde hızlı bir şekilde yanar ve etin tadını bozar. Kekik aroması istiyorsanız piştikten sonra etinizin üzerine serpebilirsiniz.
  • Soslarda kullandığınız soğan suyunu, yemeklik soğanı rendeleyerek elde edebilirsiniz. Rendelediğiniz soğanı ise buzdolabınızda kapalı bir kapta yemeklerinizde kullanmak üzere saklayabilirsiniz.
  • Mangal telinin temizliğini kolaylaştırmak için sıcak mangal telini kesilmiş soğan ile bir ön temizleme işleminden geçirebilirsiniz. Izgara telini mangal öncesinde temizlemek için de aynı işlem uygulanabilir.
  • Mangalda rüzgar – et ilişkisi göz ardı edilmemelidir. Rüzgarın alevlendirdiği mangal ateşi, etlerin aniden yanmasına neden olabilir, bunun tersi olarak ateşi söndürerek pişme süresini uzatabilir. Rüzgarın arkanızda kalmasına özen göstermelisiniz.

En Çok Hangisini Seviyorsunuz?

Mangalda Kuzu Sis Nasil Yapilir
Mangalda Kuzu Şiş Nasıl Yapılır

El Açması Cevizli Büzme Baklava Tarifine buradan ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Don`t copy text!