Araç çubuğuna atla

KARİDES

Karidesin Kabukları

 Eğer karidesi söğüş olarak salatada veya karides kokteyl içinde kullanacaksanız, o zaman önceden haşlayıp ardından soymanız gerekiyor. Eğer sote, güveç, börek, çorba vb. yapacaksanız, öncesinde kabuklarını soymalı öyle pişirmelisiniz. Karidesin cinsine, büyüklüğüne; yapacağınız yönteme göre kabuklu veya kabuksuz pişirebilirsiniz. Balıkçıdan aldıysanız muhtemelen sizin için kabuklarını soyarlar. Yani hazır şekilde elinize ulaşır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir durum var. Karides bir kabuklu hayvandır ve iç organları bizim alışık olduğumuz şekilde değildir. Hazır kabuksuz olarak elinize gelse dahi sırt bölgesinin içinde bulunan ince bir ipliğe benzeyen bağırsağını temizlemeniz gerekir. Aksi takdirde yemek sırasında o bölge pek de hoş tat vermeyebilir. Karidesi elinizle tutup sırtına boydan boya ince bir çizik atın ve içindeki ipliğe benzer bölümü tutup çekin. Çimçim dediğimiz ufak türde karides aldıysanız bu işlem şart değildir. Ama Jumbo boy karides aldıysanız mutlaka yapmanız gerekir. Eğer kabukları ile pişirecekseniz karidesin başı ve kuyruğunu birleştirip sırt kısmından kürdan ile bu ipliği alabilirsiniz.

Kabuklarını soymak için öncelikle karidesin kafa kısmını gövdesinden ayırıp, ardından elinizle kabukları koparıp çıkarıyorsunuz. Kabukları rahat kopartabilmek için önce ayaklarını kopartın ve ayakların vücuda bağlandığı boğumlardan tutarak ayırın.

Kabuğun son boğumu olan kuyruk kısmını üzerinde bırakırsanız piştikten sonra dekor açısından hoş bir görüntü oluyor. Bu arada size tavsiyem çıkan kabukları ve kafaları atmayın zira bunlar balık çorbası veya balık suyu yaparken kullanacağımız kıymetli bölümler. Daha sonra kullanmak için buzdolabı poşetine koyup buzluğa atabilirsiniz. Kabuğu soyduğunuzda, hilal şeklinin dış yüzeyinde boydan boya koyu gri bir damar görebilirsiniz. Bu damarı da bıçakla çizerek dışarı alıp atmanız gerekiyor. Haşlanmış karidesi de benzer şekilde soyuyorsunuz.

Izgara karides:

Karides ızgara için en doğru seçim jumbo karidestir. Küçük boy karidesleri de şişlere dizerek ızgara yapabilirsiniz. Bu yöntemde karidesleri şişe dizmeden önce soğuk suda yarım saat kadar bekletmelisiniz. Karidesleri şişlere sırt sırta değecek şekilde dizmeniz karın kısımlarının yanmasına da engel olur. Izgara yapmadan önce karidesleri bütün halde zeytinyağı, maydanoz, kekik, limon suyu, sarımsak ile marine etmek de lezzetlerini arttıracaktır.

Tavada karides:

Az yağ ile pişirilmiş karides tava lezzetli ve diyetinizi çok etkilemeyen bir yemektir. Az zeytinyağı ve tereyağını yapışmaz tavada eritip içine kıyılmış sarımsak ekleyin. Ayıklanmış karidesleri tavaya atın ve yüksek ateşte hızla karıştırarak pişirin. Karidesleri pembeleşince tavadan alın. Kekik, tuz ve pul biber de çok yakışacaktır.

Karides güveç:

Soğan, sarımsak, çarliston biber ve mantarı karideslerinizin boyutuna uygun şekilde doğrayın. Doğradığınız sebzeleri karidesler, tuz ve karabiberle harmanlayın. İçine çok az tereyeğı da ilave edip bir güvece alın ve önceden ısıtılmış fırına verin. Karides güveç 10 dakika içinde hazır olur. Üzerine eriteceğiniz kaşar peyniri de lezzetine lezzet katar.   

Haşlama karides:

Karidesler bütün halde kaynar suya atın ve kabukları pembe renk alıncaya kadar yaklaşık 2-3 dakika pişirin. Bu süre çimçim diye bilinen küçük boy karideslerde 2-3 dakika, jumbo karides gibi büyük boylarda ise 4-5 dakikadır. Haşlama suyuna kereviz sapı, maydanoz, defne yaprağı, karabiber ekleyerek değişik tatlar yakalayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Don`t copy text!