Etli Kuru Bamya Çorbası Tarifi

Etli Kuru Bamya Çorbası Tarifi

Çorbalar genelde vazgeçilmez yemek türlerindendir. Bu çorbalardan önde gelenlerden biride bamya çorbasıdır. Bu çorbayı diğer çorbalardan ayıran en büyük özelliği de çorbalar genelde ilk menü olarak bilinir ama bamya çorbası ara sıcak bir yemek olarak servis edilir. Orta Anadolu’da yapılan bamya çorbası düğün yemekleri iftar davetleri ve özel günlerdeki davetlerde genellikle yemekler arasında yer alan bir yemektir bamya çorbası.

Yöreselbamya çorbasından yapmak istiyorsak bamya olarak mutlaka çiçek bamya kullanmalıyız. Çiçek bamya seçmemizin nedeni ise çok küçük boyutlarda olmasıdır. Çiçek bamyanın en büyüğü fındık boyutundadır. Yaz aylarında bahçelerde yetişen bu çiçek bamyalar kurutulduktan sonra ipe dizilir. 4 kişilik bir bamya çorbası hazırlamak istersek Etli Kuru Bamya Çorbası Tarifimiz şu şekildedir.

Etli Kuru Bamya Çorbası Nasıl Yapılır

Bamya Çorbasının Malzemeleri

Etli Kuru Bamya Çorbası Tarifi
Etli Kuru Bamya Çorbası Tarifi
  • 50 gram bamya
  • 200 gram doğranmış kuşbaşı et
  • 3 su bardağı et suyu
  • 1 orta boy soğan
  • Sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı salça
  • 2 veya 3 parça limon tuzu
  • Tuz

Etli Kuru Bamya Çorbasının Yapılışı

Etli Kuru Bamya Çorbası Tarifi
Etli Kuru Bamya Çorbası Tarifi

Yapılışında ise dikkat etmemiz gereken en önemli püf noktası bamyaları kevgirde avcumuzla birbirlerine iyice sürtmeliyiz. Bu işlemin yapılış amacı bamyaları dikenlerinden ayırmaktır. Bu işlemi yapmazsak bamyalar sert bir şekilde kalacaktır buda yemeği yerken rahatsız eder. Bir tencereye su konularak bamyalar içine eklenir ve iyice haşlanarak yumuşatılır.

Süzüldükten sonra bamyaların ipleri çıkartılır. Soğanlar küçük küçük doğrandıktan sonra bir başka tencereye yağ eklenir ve doğranmış soğan kavrulur. Salçasını da ilave ettikten sonra et ile beraber et suyu da dökülerek kanaması beklenir. Kaynama işleminden sonra kurutulmuş bamyalar eklenir. Tuzu da ilave ettikten sonra pişmeye bırakılır.

Etli Kuru Bamya Çorbası Tarifi
Etli Kuru Bamya Çorbası Tarifi

Limon tuzlarını ne zaman der gibisiniz. Pişirme işleminden sonra yapacağımız işlemler bitmiyor, hazırladığımız limon tuzlarını pişen çorbamıza ilave ederek 10 ile 15 dakika arası kaynattıktan sonra bamya çorbası kaynar bir şekilde servis edilir.

Bamya çorbası önünüze geldiğinde hemen yemeye çalışmayın. Kaynar bir şekilde servis edildiği için ağzınız yanacaktır.

Afiyet Olsun.

Bamya Çorbası Kaç Kalori

100 gram bir porsiyon bamya çorbası 30 kcal dir.

Omega Zengini Balık Çorbası Tarifi için tıklayın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağ click çalışmıyor