Döküm Tavada Antrikot Nasıl Pişirilir

Döküm Tavada Antrikot Nasıl Pişirilir

Antrikot Hayvanın Neresidir

Gerdan ile kontrfile arasındaki ön bacakların üstünde bulunan kısmından elde edilen fazla hareketli bir bölge olmadığı için kaslı ve sert olmayan, içerisindeki mermerimsi yağ dokuları hem de ortasından geçen kalın yağ tabakası ile lezzetli bir ettir antrikot.

Öncelikle iyi kalitede bir et almaya özen göstermek gerekiyor. Etimiz ne kadar taze olursa, pişirirken o kadar yumuşacık ve yerken bir o kadar lezzetli olacaktır. Ama işin püf noktası biraz da etimizi marine etmekte gizleniyor.

Malzemeler

  • 2 Adet Antrikot
  • Ayçiçek yağı
  • Tuz
  • Karabiber
Döküm Tavada Antrikot Nasıl Pişirilir Malzemeler
Döküm Tavada Antrikot Nasıl Pişirilir Malzemeler

Et Nasıl Marine Edilir

Etinizin her iki tarafına elinizle ya da bir fırça yardımıyla ayçiçek yada benzeri bir yağ sürün. Bu aşamada zeytinyağı kullanılmaması önerilir. Zeytinyağının ısı iletimi düşük olduğu için tercih edilmemelidir. Tuz ve karabiberle güzelce ovun. Bir kabın içerisine alın. Üzeri kapalı bir şekilde buzdolabında en az bir saat en fazla da bir gün bekletin. Buzdolabından çıkarılan et oda sıcaklığında yaklaşık bir saat kadar bekletip pişirme işlemine geçilmeden önce oda ısısına gelmesi beklenmelidir. Sarımsak, kekik, biberiye gibi farklı malzemelerle marinasyonlar hazırlayabilirsiniz. Az yağ, tuz ve karabiber en basit şekilde marine etme yöntemidir ve etin lezzetinin önüne geçmez.

Pişirmek için döküm tava, ızgara ya da fırın tercih edebilirsiniz.

Döküm Tavada Antrikot Nasıl Pişirilir Isı Kontrolü
Döküm Tavada Antrikot Nasıl Pişirilir Isı Kontrolü

Antrikot Döküm Tavada Nasıl Pişirilir

Döküm tavayı tam ateşte 10 dakika kadar kızdırın. Elinizi üzerine yaklaştırdığınızda ısıyı hissedin tavanın üzerinde elinizi dört saniyeden fazla tutamıyorsanız tavanız etinizi pişirmek için hazır ısıya gelmiştir. Artık etinizi tavanın üzerine bırakabilirsiniz.

Çatal, bıçak gibi kesici aletler kullanmadan etinizi maşa ya da benzeri bir aletle çevirme işlemini yapınız. Et pişme esnasında delinip kesilirse suyunu kaybedeceği için sertleşir bu nedenle kesici ya da delici bir alet kullanılması önerilmez.

Döküm Tavada Antrikot Nasıl Pişirilir Pişme
Döküm Tavada Antrikot Nasıl Pişirilir Pişme

Etin üzerinde artı şekli çıkartmak için yaklaşık bir buçuk dakika sonra yan çeviriniz. Üç dakika kadar aynı tarafı pişirdikten sonra etin arka kısmını çevirip bir buçuk dakika kadar pişirip tekrar yan çevirerek toplamda üç dakika kadar da bu yüzünü pişiriniz.

Pişirme süresi, dilimli etin kalınlığına bağlı olarak değişecektir. Bir buçuk parmak kalınlığında ortalama 3 dakikada orta iyi derecesinde pişecektir. Bu süreyi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.

Dilerseniz pişmeye yakın başka bir tavada tereyağını bir iki diş sarımsak biberiye ile eritip pişen etinizi bu tavada iki taraflı olarak kısa bir süre çevirerek de lezzetine lezzet ekleyerek servis yapabilirsiniz.

Afiyet Olsun

Fırında Antrikot Nasıl Pişirilir

Fırında pişireceğiniz zaman da öncesinde tavada mühürleyerek önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırına koyarak 15-20 dakika kadar pişirin. Fırından çıkarıldıktan üç dört dakika kadar dinlendirdikten sonra tüketin.

Antrikot Kaç Kalori

100 gramlık bir porsiyonunda 220 kcal kalori vardır

Döküm tavada köfte tarifi ve

Tavada en kolay paçanga böreği tarifleri de ilginizi çekecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağ click çalışmıyor